Ciao Taliansko
Ligúria je jedným z najmenších talianskych regiónov. Rozprestiera sa pozdĺž pobrežia od hraníc s Francúzkom až po La Speziu. Pobrežie je dlhé 317 km a nájdete tu množstvo hlavne pieskových ale aj kamienkových pláží, malé zabudnuté dedinky ale aj veľké turistami obľúbené letoviská a samozrejme nesmiem zabudnúť na mesto Janov – významný taliansky prístav a rodisko Krištofa Kolomba. Z La Spezie sme ešte pokračovali kúsok na juh po pobreží až do Pisy, pozrieť sa na jeden z divov architektúry, šikmú vežu.
Začiatok: Menton (mesto ešte na francúzskej strane)
Koniec: Lucca
Dĺžka: 606 km
Trvanie: 10 dní
Celkové stúpanie: nie viac ako 2000 m
Užitočné info:
Doprava:
Cestu po Ligúrskom pobreží sme mali spojenú spolu s cestou po Azúrovom pobreží, takže v Mentone sme už mali v nohách niekoľko stoviek kilometrov. Cestu sme končili v Lucce odkiaľ nám išiel vlak do Bologne. Z Bologne do Viedne ide priamy nočný vlak ale taký, ktorý berie aj bicykle chodí len v sobotu. Lístky si je potrebné kúpiť aspoň pár týždňov dopredu (nielen kvôli lepšej cene ale aj pre rezervovanie miesta na bicykle).
Ubytovanie:
Kempy na Ligúrskom pobreží nájdete skoro všade. Treba si ale pre istotu vždy zistiť dopredu, kde asi kempingy sú. Niekedy sa nám stalo, že v jednom meste ich bolo aj 5 a zas v druhom rovnako veľkom nebol ani jeden. Najlepšie vám poradia na turistických informáciách, kde vám dajú aj celú mapku pobrežia. Úroveň kempov bola super. V Taliansku skôr ako kempingy nájdete holiday parky, kde majú hlavne starší svoje „bungalovy“, v ktorých trávia celé leto. Inak väčšinou sa dá dohodnúť aj na malej zľave (sconto). Hlavne v kempingoch, ktoré sú mimo turisticky významných miest alebo niekde pánu Bohu za chrbtom, napr. na kopci, mimo mora...
Strava:
Jedlá ste tu mohli nájsť veľmi podobné ako boli aj na Azúrovom pobreží vo Francúzsku. Aj keď v Taliansku varia oveľa viac cestovinových jedál a pizzu, ktorú si tu kúpite na každom kroku. Ich ovocie a zelenina je tiež výborná. Taliani milujú paradajky, pestujú ich v každej záhradke, hlavne dužinatú odrodu býčie srdce, ktoré používajú do všetkých svojich omáčok. Apropo, paradajkové omáčky (pretlaky) majú v obchodoch svoj vlastný obrovský regál. Osvedčená značka obchodu Coop nás nesklamala ani cenovo ani kvalitou. Bohužiaľ talianske pečivo nám až tak nechutilo. Niektoré ich naturálne chleby boli akoby bez soli, čo sme nechápali. Najlepšie bolo vždy si kúpiť nejaké žemličky. Určite vyskúšajte pravú taliansku foccaciu – chlebovú placku. Môžete ju vyskúšať len potretú olejom, posypanú bylinkami alebo so slanikou, olivami, či plnenú. Nám najviac chutila práve plnená s mozzarelou a paradajkami.
Trasa:
Už na hraniciach sa napojíte na hlavnú cestu popri pobreží nazvanú Via Aruelia, ktorá vás zavedie až do Pisy. Kvalita talianskych ciest je miestami otrasná (hádam niekedy aj horšia ako u nás), bočný pruh pre cyklistov je vidno len málokde. Niekedy nás ale prekvapili peknou cyklotrasou, Jedna z takých bola vytvorená namiesto pôvodnej železničnej trate. Viedla mimo hlavnej cesty tesne popri pobreží. Takýto asi 30 km úsek sme si užili zo San Rema do mesta St. Lorenzo. Inak čo sa týka talianov ako vodičov je to nočná mora pre cyklistov. Jazdia neorganizovane, červenú veľmi radi ignorujú, prednosť na kruhovom objazde veľmi nepoznajú. Ešte horšie ako autá sú asi motorky, ktorých je tu neúrekom. Sú strašne hlučné a hrozne vrčia. Už po hodine po hlavnej ceste toho máte plné zuby. Najhoršie to bolo v Janove, kde premávka bola katastrofálna a my po prejdení tohto 30 km dlhého mesta sme odtiaľ vyšli čierny ako kominári.
Náročnosť:
Cesta až k mestečku Sestri Levante, niekoľko desiatok kilometrov za Janovom vedie po pobreží, kde si občas výdete nejaký ten kopček ale väčšinou nie viac ako 100 m.n.m. Od Sestri Levante cesta zatáča do vnútrozemia pretože pobrežie je príliš kopcovité a celé územie až po La Speziu tvorí národný park Cinque Terre. Ten sme si celý prešli ale peši pretože na bicykloch je to skoro nemožné. Z La Spezie je to už zase len po rovine až do Pisy.
Menton - Imperia (1.deň)
Po prejdení niekoľkých tunelov sa z pokojného Francúzska zrazu ocitnete v živelnom Taliansku. Ako prvé si určite všimnete (ne)kvalitu ciest a hneď sa budete cítiť ako doma. Ale na druhej strane Taliansko má svoje čaro ( ktorému treba prísť na chuť, napr. aj koštovaním ich úžasných cestovín :)
Imperia - Gameragna (2.deň)
Pomaly ale iste si zvyknete na neutíchajúcu premávku po hlavnej ceste vedúcej po pobreží. Cez veľký prístav v Savone sa dostane až do pokojného prímorského letoviska Celle Ligure, kde si aspoň na chvíľu môžete oddýchnuť od áut a motoriek.
Gameragna - Rapallo (3.deň)
Janov je veľké mesto, teda hlavne dlhé. Rozkladá sa na 30 km pozdĺž pobrežia a práve tento úsek je čerešničkou na torte dnešného dňa. Konečné stúpanie za Janovom do výšky 250 m.n.m. na 4 km je oproti prechodu cez Janov celkom oddych.
Rapallo - Sestri Levante (4.deň)
Dnes sme sa nijako nepretrhli a tých 30 km sme zavŕšili kúpaním sa konečne v pokojnom mori bez vĺn v meste Sestri Levante.
Trigoso - Levanto (5.deň)
Stúpanie do priesmyku Passo del Braco, kadiaľ sa chodí aj slávna Giro d´Italia nie je také zlé. Klesanie do Levanta opäť na úroveň mora s 90°, niekedy aj 180° zatáčkami je lahoda. Mesto Levanto je vstupnou bránou do národného parku Cinque Terre a aj veľmi obľúbeným surfistickým letoviskom pre svoje niekedy až 2 metrové vlny.
Cinque Terre (6.deň)
Národný park Cinque Terre skrýva v sebe neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa dá naozaj vychutnať len po vlastných. Preto dnešný deň je bez bicyklov ale nie že by bol menej náročný. Práve naopak, po dnešnom dni som mala takú svalovku akú som nemala ani zo 120 km na bicykli cez kopce.
Levanto - Sonato (7.deň)
Dnes sme si hneď na začiatku dopomohli vlakom aby sme nemuseli šliapať cez celé Cinque Terre znovu ale tentoraz už na dvoch kolesách. Z La Spezie sme ešte navštívili stredoveký prístav Portovenere a odtiaľ ďalej na juh po Apeninskom poloostrove.
Sonato - Viareggio (8.deň)
Jeden z najľahších dní. 48 km po rovnej asfaltke vedúcej rovno popri mori. Ale celkovo nič zaujímavé :).
Viareggio - Pisa - Viareggio (9.deň)
Na Pisu sme sa veľmi tešili a veru sme sa aj mali na čo. Nádherný pohľad na celé námestie Piazza del Duomo mínus turisti = nezabudnuteľný zážitok. Cestou späť určite nevynechajte historické mesto Lucca obohnané ešte doteraz zachovalými hradbami.
Viareggio - Lucca (10.deň)
Predposledný deň cesty sme ešte prešli povinných 50 km do Luccy odkiaľ nám hneď druhý deň ráno odchádzal vlak. "Ťažko" sa nám lúčilo s talianskymi cestami plných áut a motoriek ale už sme sa aj tešili domov okrem iného aj na cesty plné výmoľov a hrboľov :).